Hogyan utazz kevés pénzből sok élménnyel

Hogyan utazz kevés pénzből sok élménnyel

Általános elgondolás szerint, ha sokat utazol gazdag vagy.

Meg neked könnyű.

De nem kell milliomosnak lenned ahhoz, hogy járd a világot!

Kis rutinnal és praktikával, némi talpraesettséggel, nyitottsággal és alkalmazkodással nagyon sok helyre el lehet jutni, nagyon kevés pénzből.

Most 10 utazásszervezéssel kapcsolatos tipp következik, amelyeket használva bárki képes lehet olcsón megszervezni nyaralását, külföldi utazását.

Ha ötcsillagos szállodákra és luxusutazásra vágysz, ne is olvass tovább! Viszont ha az élménydús utazások és a kalandok elkötelezett híve vagy, figyelj jól!

1. Aludj hálótermekben vagy mások kanapéján!

Az utazásszervezés során a legdrágább költségtényező a szállás. Ha egyedül utazol, akkor érdemes olyan hostelt keresni, ahol vannak hálótermes szobák. Ez azt jelenti, hogy általában emeletes ággyal rendelkező szobában sokadmagaddal hajtod álomra a fejed. Ha viszel füldugót és szemfedőt, senki mocorgása nem fog zavarni, cserébe rengeteg pénzt spórolsz. Az értékes tárgyaidat be tudod tenni a recepción található széfbe, vagy a szobában elhelyezett zárható szekrényekbe. Rendszerint hozzád hasonló emberekkel találkozol ilyen helyeken, akik hasznos tippekkel szolgálhatnak további utazásaidhoz, vagy akár csatlakozhattok egymáshoz egy-egy napra.

Ha egyáltalán nem akarsz szállásra költeni, akkor regisztrálj a www.couchsurfing.org oldalon. Ennek a közösségnek az a lényege, hogy felajánlhatod saját kanapédat mások számára, vagy te is kérhetsz szállást másoktól bárhol a világon. Remek lehetőség új barátok szerzésére, kapcsolatok teremtésére! Megismerheted hogyan élnek az emberek egy adott országban, városban, hiszen becsöppensz az otthonukba. Helyi éttermeket, tippeket, titkokat tudhatsz meg desztinációdról. És mindezt ingyen.

2. Használj tömegközlekedést vagy stoppolj!

Akár Európában, akár Ázsiában sok pénzt spórolhatsz, ha taxi vagy tuk tuk helyett a tömegközlekedést veszed igénybe. Érdemes már a reptéren vagy a vonat állomáson tájékozódni a lehetőségekről. Abban az esetben, ha többen utaztok együtt (3-4 fő), olcsóbb megoldás lehet a taxi. Nyilván mérlegelni kell, hogy órákig tartó utazás esetén megéri-e zötykölődni egy olyan buszon, ahol ülőhelyed sincs, vagy lukas az ülés, vagy nincs hely a lábadnak, vagy nem lehet becsukni az ajtót (pl. Sri Lankán tapasztaltam ilyesmit).

Az utazás ingyenes módja a stoppolás. Tisztában vagyok vele, hogy sokan felvonják a szemöldöküket, felszisszennek és egyből a „csakaztne” és egyéb bűnelkövetési fajták futnak végig az ember agyán, de ha ésszel, megérzéseidet követve, és akár többen összeszövetkezve stoppoltok, szerintem rendben van. (Stoppoltam már Spanyolországból Franciaországba és Thaiföldön is; élek, nem ért baj).

3. Egyél utcán, vagy főzz magadnak!

Nem kell feltétlenül étteremben, vagy hotel bárokban enned, innod. Ha merész és körültekintő vagy, akkor egyes országokban az utcán találod a legfinomabb étkeket. Az utazási irodák óva intik a turistákat az utcán evéstől, különösen ázsiai helyeken, szerintem feleslegesen. Ha sokan állnak a bódé körül és jól átsütik az ételt, igazából nem lehet baj.

Sok hostel rendelkezik közös konyhával, itt tudsz magadnak vacsorát főzni, amelyhez az alapanyagot olcsóbban megvásárolhatod a helyi szupermarketben. Ha couchsurfingelsz, szintén tudsz főzni a szálláson – de sokszor a házigazdától is kapsz ételt.

4. Utazz fapadossal, és szánj időt járatok összehangolására!

Ha feliratkozol a különféle légitársaságok, hírleveleire, elsőként értesülhetsz az akciókról. Európán belül olcsón utazhatsz fapadossal. Európán kívüli utakhoz érdemes keresőmotorral rendelkező oldalakon (pelikan.hu, skyscanner.hu, expedia.com, priceline.com) tájékozódni első körben, hogy mely légitársaság repül adott országba, majd a légitársaság saját oldalán is ellenőrizni az árat.

A másik megoldás az, amikor elrepülsz fapadossal egy központi városba, ahonnan sok más légitársaság ajánlataiból választhatsz. Például Wizzair-rel Istanbulba vagy Dubajba, majd onnan tovább egyéb légitársaságokkal. Ez tulajdonképpen egy nem közvetlen járat saját magad által való megszervezése. (Pl. Teheránból Turkish Airlines Isztambulba, onnan Budapestre Wizzair – sokkal olcsóbb, mint Turkish Airlines Budapest-Teherán járatára jegyet venni, amellyel szintén át kell szállnod Isztambulban).

Egy dologgal vigyázz: fapados légitársaságokkal sok helyre eljuthatsz, de nem akkor olcsó a nyaralásod, ha a repjegyet olcsón megvetted. Mielőtt kifizeted, tájékozódj, hogy mennyibe kerül a vízum (ha kell), vagy mennyire drága az adott város!

5. Spórolj a csomagon!

Különösen a fapados légitársaságoknál takaríthatsz meg pénzt, ha nem fizetsz feladandó poggyászért. Ha rövid időre utazol, meleg helyre vagy nem túl messzire, próbálj meg minél kevesebb holmit magaddal vinni! Ha fapadossal utazol, a kisméretű kézipoggyász (kis méretű hátizsák) bőven elég lehet. Téli időszakban persze nehezebb megoldani ezt a kérdést, de nem lehetetlen.

Ha nem férsz be a kisméretű kézipoggyászba, fizess nagyméretű kézipoggyászt, ami még mindig olcsóbb megoldás, mint a feladandó poggyász. Ha nem egyedül utazol, akkor érdemes egy bőröndbe pakolni kettőtök cuccát és egy darab feladandó poggyászért fizetni!

6. Keress ingyenes városnéző túrákat!

Nagyon sok városban elérhető ingyenes városnéző túra! Ezek általában városi séták, nevezetességek helyi vezetővel, és a végén borravalókból dobódik össze a túravezető tiszteletdíja, amelyet pénztárcádhoz mérten támogathatsz.

7. Ingyen múzeumlátogatás

Érdeklődd meg, hogy mely napokon ingyenes a múzeumlátogatás, és időzítsd aznapra kulturális érdeklődésedet. Ily módon megspórolhatod a belépők egy részét.

8. A szükséges „rossz”: vízum

Ha olyan országba utazol, ahová vízum kell, könnyen lehet, hogy magad is be tudod szerezni a szükséges papírokat felesleges körök és díjak nélkül! Nem feltétlenül az utazási irodák által nyújtott vízumszolgáltatásokat érdemes igénybe venni, hiszen ők ráteszik saját ügyintézési díjaikat. Érdeklődj a nagykövetségen első körben! Itt egy jó példa erre.

9. Vezess be napi keretet!

Segít kordában tartani a költéseket, ha utazás előtt meghatározod, hogy mennyi a napi elkölthető kereted. Utazás előtt érdemes tájékozódni az árakról, lehetőségekről, ennek fényében nagyjából meghatározhatod a napi budgeted!

10. Spórolj!

Ha nagyobb utazásra készülsz, mindenképp célszerű spórolnod az útra. Le kell mondanod bizonyos kényelmi szolgáltatásokról, luxusról, vagy akár számodra fontos dolgokról is. Én például évekkel ezelőtt „plázáztam” utoljára. Nem is tudom, hogy mikor vettem magamnak új ruhát vagy cipőt. Nem járok szórakozni, és a kávén kívül nincs más káros szenvedélyem.

Ha ezeket összeszámolod, akkor nagyon kevés pénzből ki lehet jönni egy hónapban. Emellett, ha sok tárgyad van otthon felhalmozódva, nézz körül, és add el a felesleges tárgyakat. Itt találhatsz tippeket arról, hogyan!

Az utazás egy személyiségfejlesztő tréning. Önbizalmat ad, nyitottabbá tesz, elfogadóbb leszel, és átértékeled az életed. Plusz remek alkalom az önismeretre is.

Észrevetted már, hogy társasági beszélgetések alkalmával melyek azok a dolgok, amelyek a legtöbb embert érdeklik? Mi az, amire te is szívesen emlékszel? Amiről jó beszélni, és ami inspiráló mások számára? Nekem az élményeim ezek.

Nem arra emlékszel 5 év múlva, hogy milyen cipőt vettél a nyáron, hanem hogy hol nyaraltál, vagy az a hekk milyen jól esett, vagy milyen jó volt motorozni, vagy mi történt, amikor eltévedtél egy idegen városban.

Mert utazni jó. Ugye?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

s

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

A kosár üres.